HOME | LOGIN
Goalline Sports Administration Systems
Team Canada Lacrosse
LNSS Peewee Team win Gold in B Division Box Nationals                                                                                                                                                                                                                                                                                                               LNSS Midget Team brings home Bronze at Midget B Division Box Nationals                                                                                                                                                                                                                                                                                                               Bruce Ingraham &Ian McShane named to the First Nations Cup All Star Team!                                                                                                                                                                                                                                                                                                               Congratulations Wayne Finck & Steve Brown - Awarded Queen Elizabeth II Diamond Jubilee Medals                                                                                                                                                                                                                                                                                                               Provincial Midget Auction                                                                                                                                                                                                                                                                                                               Try Field Lacrosse                                                                                                                                                                                                                                                                                                               In-service Day Lacrosse Camp                                                                                                                                                                                                                                                                                                               Provincial Floor Time                                                                                                                                                                                                                                                                                                               40th Lobster Trap Tourney                                                                                                                                                                                                                                                                                                               Girl's National Box Championships                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

 2010 Officials  - ****under construction*****

1 PUDDIFANT (Clinician) Hal 463-4553 hpuddifant@accesscable.net  Level 5
3 MORRIS (Clinician) William 435-1610 wjmorris@ns.sympatico.ca Level 5
11 SMITH Scott (RIC & Clinician) 462-2884 dlsmith133@accesscable.net Level 5
6 CLARKE Terry 865-1478 tclarke@accesscable.net Level 5

NORTHERN ZONE

5 BROWN Steven 864-2710 coachbrown@eastlink.ca  Level 4
10 PUDDIFANT Tyler 463-4553 hockeyman3000@hotmail.com Mentor
12  PUDDIFANT Gordon 464-0301 gtpudd@ns.sympatico.ca MENTOR
19 MILLS Jordan 462-2964 millsj21@hotmail.com  Level 3
28 KING Stuart 497-5832 stuart_-_king55@hotmail.com Level 2
29 LANTEIGNE David 860-1457 lanteigne@eastlink.ca Level 1
31 SMITH Dan 462-2884 dan_smith133@hotmail.com Leve 3
36 LONGLEY Douglas 835-6142 doug.longley@aircanada.ca  Level 3
41 McSHANE Ian 435-6774  bmcshane@rutter.ca Level 2 
42 HUBLEY John 489-9521 hubleyj1@student.ednet.ns.ca Level 3
105 MORRIS Logan 435-1610 wjmorris@ns.sympatico.ca  Level 2
106 MORRIS Ryan 435-1610 wjmorris@ns.sympatico.ca   Level 3
102 MacMILLAN Shane 827-2838 macmillan123@eastlink.ca Level 2
101 WHITE Brandon 827-7145 jandar@hotmail.com Level 2
98 COVEYDUC Adam 469-6548 lee.coveyduc@ns.sympatico.ca Level 2
90 ARTHUR Brett 865-8540 andrew.arthur@ns.sympatico.ca Level 2
91 THOMAS Zach 865-6545 thomas5@eastlink.ca Level 2
48 MELVIN Michael 293-7342 lacrosse210@hotmail.com Level 3
103 SMITH Lindsay 456-0607smithl@nsac.ca Level 3
104 ANDERSON Jeremy 802-8029 eifwen2009@hotmail.com Level 3
107 SHORT Luke 499-8319 luke-short@live.com Level 3
108 MCKINNON Brett 462-0635 456-7515 mckinnon15@eastlink.ca Entry
109 ROBINSON David 435-7516 233-9833 thedrobinsons@yahoo.ca Level 1
110 ROBINSON Andrew 435-7516 802-4825 soccer.robinsons@yahoo.ca Entry
111 MOSHER Logan 827-5307 266-1515 logan_mosher@hotmail.com Entry
112 MACINTYRE Jedidiah 435-9678 499-5459 jedidiahmac@hotmail.com Entry
113 COYLE Jordan 463-2008 430-4668 coycoy77@hotmail.com Level 1
114 FORNIER Noah 434-6687 789-6685 d.whalers_noah_10@hotmail.com Entry
115 McMullen Scott 466-0915 221-2757 S.mcmullen@ns.sympatico.ca Level 3
116 Ingraham Bruce 865-2737 spitfires_12@hotmail.com Entry
117 Ingraham Neil 865-2737 877-4299 neil.ingraham@ns.sympatico.ca Level 1
118 Dunn Lauren 465-3643 223-6762 dunn.lauren@hotmail.com Entry
119 Crossley Haley 435-2985 293-4766 crossley@staff.ednet.ns.ca Entry
120 Thomas Graydon 865-6545 thomas5@eastlink.ca Entry

SOUTHERN ZONE

7 FINCK Wayne 425-8333 finckw@staff.ednet.ns.ca  Level 4
14 LaLEUNE Mike 477-4466 mlaleune@eastlink.ca  Level 4
17 DANELLS Richard 477-2540 rdanells@eastlink.ca  Level 3
22 HAYES Mike 421-5682 mhayes@dnatechnologies.com  Level 2
23 MARTIN Tom 422-1338 apoirier@eastlink.ca  Level 3
26 GOULDEN Jacob 475-1434 nj_devil_kid@hotmail.com Level 2
27 HAYES Ian 445-2403 mrdudel@hotmail.com Level 1
33 DANELLS Michael 477-2540 mikedanells@hotmail.com  Level 2
35 MARTIN Louis 422-1338 apoirier@eastlink.ca  Level 2
37 MARTIN Sam 422-1338 apoirier@eastlink.ca  Level 1
44 McLEOD Kyle 445-5529 kyble02@hotmail.com  Level 2
46 JAMES Tyler 445-4930 ty_james2@hotmail.com  Level 3
54 MURPHY Steven 423-0170 stevem@cbcl.ca Level 3
56 DUNBAR Matt 477-3891 peggydunbar@eastlink.ca Level 2
57 GOULDEN Zach 475-1434 zachg68@hotmail.com Level 1
99 GRANT Robbie 835-1994 thegrants@hfx.eastlink.ca Level 2
100 LOCKE Sam 423-1832 cindylocke@eastlink.ca Level 2
121 AVERY Clarke 429-1716 497-3148 avethebrave_7@hotmail.com Entry
122 MURPHY Sean 876-8808 kmurphy@eastlink.ca Entry
123 MOORE Thomas 422-4940 440-1639 craigmoore@eastlink.ca Entry
124 IMAI Kai 477-9988 877-0564 k.imai@hotmail.com Entry
125 Downs Andrew 443-9261 209-2520 adowns@hfx.eastlink.ca Entry
126 Armstrong Clarence 446-5405 880-7946 murchjr@gmail.com Entry
127 Munroe Jamie 405-6023 478-6023 jbuzzy@eastlink.ca Entry
128 Armstrong Hezekiah 446-5405 heze_a@hotmail.com Entry
129 Moore Connor 463-6032 401-6755 sniperconl995@hotmail.com Entry